BBP Bursa İl Başkanı Kahveci: BBP Olarak Geçmişten Aldığımız Dersle Bu Oyunun Parçası Olmayacağız

Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci, hiç kimsenin kendini devletin yerine koyarak hareket etmemesi gerektiğini belirterek, “BBP olarak geçmişten aldığımız dersle hiçbir provokasyona gelmeyip, bu oyunun parçası olmayacağız.” dedi.

Son günlerde ardı ardına gelişen olayların siyasetçiler ve ülke insanı olarak ‘neler oluyor’ sorusunu akıllara geterdiğinin altını çizen BBP Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci, “Sözde siyasi parti, ama içerikte dağdaki teröristlerin şehirdeki eşkıyaları görüntüsündeki DTP‘nin kapatılma davası arifesinde, birlik ve beraberliğimizin en iyi yaşandığı dini bayramlarımızdan Kurban Ba yramında şehirlerimizi sokaklarımızı savaş alanına çevirmekten geri kalmadılar.” dedi.

Siyasi partinin kapatılmasını demokrasi açısından uygun bulmadıklarını anlatan Tahir Kahveci, “Ancak siyasi partiyi. DTP siyasi parti değil, dağdaki eşkıyanın şehirdeki hali olması itibariyle hukukun verdiği kararı da memnuniyet içerisinde takip ettiğimizi de ifade etmek isterim. Kapatma davası sürecinde kapatılan DTP‘nin milletvekili Emine Ayna‘nın ‘partimiz kapatılırsa dağa gideriz’ sözleri de aslında düşüncelerini açıkça ifade etmiyor mu? Esasında ait olduğu yere gitse de devlette kimin nerde olduğunu bilse ona göre hareket etse daha güzel olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bütün bu hadiseler yaşanırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın ABD’de olması ve Başkan Barack Obama ile görüşmesine saatler kala Tokat’ın Reşadiye ilçesindeki 7 askerin şehit olmasının da dikkat çekici olduğunun altını çizen Kahveci, “Tokat Reşadiye’deki bu vahim olay, PKK terör örgütünün ucunun nerede olduğunu bir başka göstergesidir. ABD’nin Türkiye’den isteklerini kabul ettirmesi ve elini zayıf düşürerek isteklerini kabul ettirmesi için ülkemiz içerisinde böyle bir hadisenin gerçekleştiği de gün gibi aşikârdır.” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARIMIZI HEP BİRLİKTE ÇÖZMELİYİZ”

İktidarı ve muhalefetiyle el birliği yapıp, olayları ülke ve millet çıkarları üzerinden esas alarak birlik ve beraberlik içerisinde, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, İnönü’de, Maraş’ta, Antep’te olduğu gibi yedi düvele karşı mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizen Kahveci, “Türk’ü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Alevisi, Sünnisi dün nasıl bu mücadeleyi verdiysek bugün de vermeliyiz. Bu oyuna dur demeliyiz ve bu oyunun bir parçası olmamalıyız.” diye konuştu.

Bütün bu gelişmeler çerçevesinde halkın sabrını taşıran olaylardan ve hadiselerden de vatandaşların sağduyu davranarak çıkmaları gerektiğine dikkat çeken BBP Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci, “Tabi ki devletin kolluk kuvvetleri, asayiş ekipleri, hukuku, adaleti vardır. Hiçbir kimse kendisini devlet yerine koyarak hareket etmemeli ve İstanbul-Dolapdere, Muş’un Bulanık ilçesindeki hadiseler bir daha cereyan etmemeli. Ne var ki devletin de devletliğini yerine getirmeli ve vatandaşını zor durumda bırakmamalı. Teröriste ve teröristi savunana gerekli müdahale edilmeli. Yoksa milletin sabrı taşırılmamalı.” tavsiyesinde bulundu.

BBP olarak geçmişten ders alarak hiçbir provokasyon olaylarına gelmeyeceklerinin altını çizen BBP’li Tahir Kahveci, devletin yapması gerekeni, bireylerin veya toplulukların yapmaya kalkmasının yanlışlığına işaret ederek, mücadelelerini siyasi zemin ve hukuk çerçevesinde yürüteceklerini söyledi.

“Kapatılan DTP‘nin milletvekilleri önce sine-i millete döneceklerini söylerken, dün İmralı’dan da aldıkları talimatla siyaset içerisinde kalma kararı aldıklarını açıklamışlar.” diyen Tahir Kahveci, “Ve beklenti siyaset içerisinde kalacakları ama maalesef böyle bir beklenti boşa çıkacak bir beklentidir. Öncelikle bunlar sine-i millete dönemezler çünkü milletin sinesi bunları kabul etmez. Bunlar dönse dönse ya dağa dönerler ya da İmralı’ya dönerler. Döndükleri ve emir aldıkları yerlere bakıldığında bunlardan siyaset beklemek, hukuk ve devleti tanıyarak o kurallar içerisinde siyaset üretmesini beklemek biraz safdillik olur.” değerlendirmesinde bulundu.

BBP Bursa İl Başkanı Tahir Kahveci, eşkıyayla baş etmenin yolunun eşkıyanın anlayacağı metotlarla olacağını iddia etti.