İngiltere’deki ‘Namus Cinayeti’ Davasında Türkiye’den Giden Profesör Bilirkişilik Yaptı

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, İngiltere’nin ilk kez 1999 yılında karşılaştığı ‘namus cinayeti’ davasında bilir kişi olarak dinlendi. Prof. Dr. Sır, 15 yaşında öldürülen Tülay Gören’in davasında ‘Namus cinayeti’ kavramını anlamakta zorlanan İngiliz yargı heyetine, ‘töre’ ve ‘namus’ kavramı ve bunun için işlenen cinayetleri anlattı. Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi, 10 yıl önce kaybolan ve öldürüldüğü ileri sürülen Türk kızı Tülay Gören’le ilgili davada baba Mehmet Gören’i suçlu buldu.

İngiltere’de 10 yıl önce kaybolduğu belirtilen Gören’den hiçbir haber alınamaması üzerine araştırmalarını derinleştiren polis, genç kızın planlı bir şekilde öldürüldüğüne ilişkin ciddi bulgulara ulaşmıştı. Bunun üzerine Kasım 2008′de genç kızın babası ve iki amcası tutuklandı. Savcılık iddianamesinde Tülay Gören’in babası Mehmet Gören ile amcaları Ali ve Cuma Gören tarafından aile üyelerinin kararıyla namus bahanesiyle öldürüldüğü öne sürüldü. Tülay Gören’in annesi Hanım Gören de savcılığa çok önemli bilgiler verdi. İddianameye göre Tülay Gören, babası tarafından öldürülerek Doğu Londra’da Woodford Green semtindeki evlerinin arkasındaki bahçeye gömüldü. Tülay’ın cesedi bir gün sonra buradan alınarak bilinmeyen bir yere götürülüp yok edildi. Savcıya göre cinayetin nedeni, Tülay Gören’in ailenin uygun görmediği ve kendisinden 15 yaş büyük bir erkekle aşk yaşaması olarar gösterildi. Savcı Jonathan Laidlaw, ilk mahkemede töre ve namus cinayetlerine dikkat çekerek, bu yönde araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Mahkeme ilk kez karşılaştığı ‘namus cinayeti’ ile ilgili Türkiye’den bilirkişi heyetinin İngiltere’ye davet edilmesine karar verdi. Bunun üzerine namus cinayetleri konusunda birçok araştırması olan Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır başkanlığında bir heyet görevlendirildi. Sır, soruşturma kapsamında iki kez İngiltere’ye giderek mahkeme üyelerine namus kavramını anlattı.

Prof. Dr. Aytekin Sır, İngiltere’de ilgili kişilere namus kavramını anlattığını söyledi. Avrupa’da namus diye bir kavramın olmaması nedeniyle namusu anlatmanın zor olduğunu belirten Sır, “Böyle bir nedenden dolayı bir babanın kızını öldürebileceğini akıllarına bile getirmiyorlar. Bu nedenle 10 yıl sonra acaba böyle bir şey olmuş mudur diye düşünüyorlar. Türkiye’deki namus kavramını, bunun şereften biraz daha farklı olduğunu, biraz daha kadın cinsiyeti üzerinden gittiğini anlattık. Aynı şekilde ben de çapraz sorguya alındım. Savcı ve avukatların sorularına cevaplar verdik. Savunma avukatlarına cevap verdik.” dedi.

Hâkim ve savcılara Türkiye’de yaşanan örnekleri anlattığını belirten Sır, heyetin örnek olayları hayretle dinlediğini vurguladı. Prof. Sır, davaya konu olan hadiseyi şöyle özetledi: “Kız, Kahramanmaraş Elbistanlı Kürt – Alevi bir aileden. Kızın Adıyamanlı Sünni bir aileden Halil adında bir erkek arkadaşı oluyor. Kızın ailesi bu ilişkiden rahatsız oluyor. Daha sonra evlenme kararı alıyorlar. Kızın yaşının küçük olmasından dolayı aile izin vermiyor. Aile kızı kendi yanında tutuyor. Kız Halil’e kaçınca tartışmalar yaşanıyor. Bunun ardından kız ortadan kayboluyor. Kız kaybolduktan sonra baba arkadaşı Halil’i bir yere çağırıyor ve kızı vereceğini söylüyor. Ancak orada Halil’e baltayla saldırıp boynundan yaralıyor. Baba bu olay nedeniyle daha önce ceza almış, ancak şimdi bu dava yeni açılan dava ile birleştirildi. ”

Tülay Gören 1999 yılı Ocak ayında ortadan kaybolmuş ve cesedi bulunamamıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında 49 yaşındaki babası Mehmet ve amcaları 42 yaşındaki Cuma ile 55 yaşındaki Ali Gören cinayet suçuyla gözaltına alınmışlardı. Suçlamaları reddeden baba ve amcalar aynı zamanda Mayıs 1998 ve Şubat 1999 tarihleri arasında Tülay’ın erkek arkadaşı 30 yaşındaki Halil Ünal‘ı öldürmeye teşebbüsten yargılanıyorlar.